Moje zájmy, koníčky a jorkšírka Barunka

Duben 2016

Jarní přípravy a úpravy

24. dubna 2016 v 17:14 Tak jde život
Jaro už je opravdu taky i když aprílové počasí si s námi pěkně pohrává. K dubnu to ale patří, ať chceme nebo ne.
Naše Barunka už také potřebovala jarně upravit a zušlechtit neboť tak trochu připomínala mop na vytírání podlahy. Ne že bychom o ni s láskou nepečovali, ale kvůli hárání se střihání muselo odložit. Minulý týden jsme tedy navštívili psího kadeřníka a zase je z ní fešanda.


O víkendu jsme vyrazili na chatu, kde si užívala probíhačku na zahradě a dala tak sousedům jasně vědět, že už je zase tady. Doma je to tichý pejsek, ale na zahradě se změní v "ukecaného" jorkšíra. V okolí je pejsků celkem dost, takže na každé zaštěkání zkrátka reaguje. Je to prostě naše domovnice.
Chatu už jsem poklidila a zcivilizovala před třemi týdny, tentokrát byla na řadě zahrada. Manžel letos prvně sekal trávu a já jsem si tak trochu připravovala záhonky pro bylinky a kytičky. Zeleninu nepěstuju, ale kytičky mám ráda moc. Truhlíky na oknech ještě nemám, raději počkám až bude opravdu tepleji. V minulosti se mi nedočkavost nevyplatila. Surfinie i muškáty pomrzly a musela jsem kupovat nové. V hlavě už plán, kam která rostlinka přijde, mám.
Zahradní jezírko je třeba také pořádně vyčistit a upravit , ale i na to je potřeba trochu lepší počasí. Dneska byla fakt taková zima (občas trochu poletoval i sníh), že jsme hned po obědě vyrazili k domovu. Barča sebou práskla do pelíšku a neví o světě. To bude asi ten čerstvý vzduch!

Veřejná generálka

21. dubna 2016 v 17:40 Divadlo
Další veřejnou generálkou, kterou jsem v březnu měla možnost vidět byla hra Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách, kterou v režii Miroslava Hanuše uvádí divadlo ABC.
Hra je vlastně o věčných rozdílech mezi myšlením žen a mužů podle původní předlohy knihy Alana a Barbary Peasových. Ti se tímto tématem dlouhodobě zabývají, shromažďují mnohdy i překvapivé poznatky z oboru výzkumu mozku, psychologie i sociologie. Z jejich knih u nás vyšly Proč muži lžou a ženy pláčou, Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku.
Právě Alan a Barbara jsou hlavními postavami komedie, která nápaditě humornou formou nabízí napětí mezi muži a ženami. S rozdíly mezi pohlavím seznamují diváky vtipné hormony. Ženský estrogen a mužský testosteron. Hormony velice vtipně komentují postavy a předvádějí je v praxi.
Součástí divadelní hry jsou i populární písničky, všem dobře známé.
Komedie jak má být, pobaví se určitě muži i ženy. Ženy se mimo jiné dozvědí, že muži sice vynikají v prostorové orientaci , ale jinak je my ženy převyšujeme téměř ve všem ostatním.
Není vyjímkou, že i během představení kolem sebe slyšíte: "Ty jo, to je jak u nás doma!"


Nedělní oběd

15. dubna 2016 v 20:37 Vaření, smažení, pečení
Od mých bývalých kolegyň z práce jsem získala celou řadu receptů. Některé jsme vyzkoušeli třeba jenom jednou, některé se u nás zabydlely. Mezi naše oblíbené patří třeba recept na králíka v hořčici a moučník zvaný hraběnčiny řezy. Oba recepty nejsou nijak složité, a i proto patří mezi ty vyvolené.

Králík v hořčici

králičí stehna a hřbet, máslo, plnotučná hořčice, cibule, sůl, pepř

Králičí maso osolíme, opepříme a ze všech stran potřeme plnotučnou hořčicí (nešetříme). Maso vložíme do pekáčku, přidáme cibuli nakrájenou na čtvrtky. 20 dkg másla rozpustíme a maso v pekáčku zalijeme. Necháme v chladu do druhého dne a potom v troubě pečeme do změknutí. Maso je po upečení krásně šťavnaté a křehké. Jako přílohu podáváme bramborový knedlík, můžete přidat i špenát.

Po nedělním obědě se ke kávičce určitě hodí dobrý moučník

Hraběnčiny řezy

40 dkg hladké mouky, 3 vejce, 1 Hera, 1/2 prášku do pečiva, 150 dkg krupicového cukru, skořice, 8 jablek, ořechy

Ze žloutků, Hery, cukru, mouky a prášku do pečiva vypracujeme těsto. Asi 1/3 těsta dáme do mrazáku. Zbylé těsto rozválíme na placku, posypeme nastrouhanými jablky, skořicí a trochou cukru. Přidáme z bílků ušlehaný sníh. Na takto připravené řezy nastrouháme zbytek těsta z mrazáku a pečeme v předehřátě troubě do zlatova.

Historie kočárků

12. dubna 2016 v 19:38 Retro vzpomínky

Vůbec první kočárek zkonstruoval v roce 1733 architekt William Kent pro malého vévodu z Denvonshiru. Místo držadel měl opratě a někdy prý ho tahala i koza. První dětská vozítka se podobala šlechtickým kočárům, byla bohatě zdobená a byla to skutečně záležitost jen těch bohatších.
V roce 1899 byl vyroben první polohovatelný kočárek, novinkou byly tenkrát nožní brzdy. Nejvíce oblíbené byly proutěné korbičky s ozdobnými záclonkami.
V padesátých a šedesátých letech se oblíbenými kočárky staly tzv. košatinky nebo chromované koženkové osmipéráky. Tyto kočárky byly velmi prostorné a děti v nich jezdily až do 1 roku.V sedmdesátých letech přišly do módy koženkové kočárky na vyšších kolech různých barev v několika provedeních. Výrobcem byla Liberta v Mělníku. Mercedesem byla ovšem v té době německá značka Stegner. Tvarovaná držadla z černého tvrzeného plastu, sportovní verze se sundavací střechou. Tehdy mi sporťák sehnala kamarádka, to jsem si to panečku "důležitě" vykračovala. Později i Liberta začala vyrábět kočárky s plastovými držadly a korbičky s okénky.


Dnešní kočárky jsou k vidění v nepřeberných tipech, barvách, s kolečky malými nebo naopak velkými, s cenami za pár tisíc ale i za několik desítek tisíc korun. Přesto se mi ta současná vozítka zdají příliš malá, s téměř žádným prostorem pro miminko. Připadají mi jak uzavřená v krabičce od sardinek.
Samozřejmě chápu, je jiná doba, je to móda. Jen si nejsem tak úplně jistá, že je to pro ty malé broučky to nejlepší.

Sibyla - královna ze Sáby

6. dubna 2016 v 18:05 Divadlo
V březnu jsem byla na veřejné generálce muzikálu Sibyla - královna ze Sáby. Jedná se o nejdražší muzikál na české scéně roku 2016. Kulisy stály 10 a kostýmy výtvarníka Josefa Jelínka se vyšplhaly až na neuvěřitelnou částku 8 mil. korun. V muzikálu si 70 zpěváků a tanečníků oblékne 380 kostýmů. Kostýmy jsou opravdu nádherné jako v podstatě celá scéna, která je doplněna nákladnými kulisami, rekvizitami a filmovou projekcí, bez které se už většina muzikálů, ale i divadelních představení, neobejde.
Měla jsem možnost vidět generálku ve stejném obsazení, které předvedlo i samotnou premiéru. Král Šalamoun v podání Daniela Hůlky a Sibyla Evy Burešové.
Tato mladá, teprve 22letá zpěvačka a herečka (hrála v televizním seriálu Gympl) má opravdu talent. Svoje party zazpívá krásným, čistým hlasem a je vidět, že ani herectví pro ni není ničím cizím. Její city jí prostě věříte.
K hlasu Daniela Hůlky není třeba nic dodávat. Krásný, romantický baryton.
Z představení jsem byla nadšená a myslím, že sama jsem rozhodně nebyla.