Moje zájmy, koníčky a jorkšírka Barunka

Duben 2015

Špekáčky na dva způsoby

28. dubna 2015 v 17:14 Vaření, smažení, pečení
Špekáčkový salát

1/2 kg špekáčků nebo gothajského salámu
2 cibule
2 sterilované okurky

V kastrolu povaříme
2 lžíce polotučné hořčice
2 lžíce octa
2 lžíce worcestru
2 lžíce oleje
2 lžíce cukru moučky
3 lžícekečupu

Vychladlou směs smícháme s drobně nakrájenými špekáčky, cibulí a okurkou, přidáme 20 dkg majolky, pepř a mletou pálivou papriku podle chuti.


Špekáčky na černém pivu

8 špekáčků, 3 cibule, 3-4 papriky, 1 porek, česnek, kečup, chili, pepř, černé pivo

Špekáčky nařízneme do mžížky, na protilehlé straně rozkrojíme a rozevřeme. Okořeníme chili kořením, pepřem a trochou soli a plníme nakrájenou cibulí a česnekem. Vložíme do pekáčku, posypeme nakrájeným porkem a paprikami. Špekáčky hustě polijeme kečupem a celé podlijeme černým pivem.
Pečeme na 150 cca 1,5 - 2 hodiny.

Ještě jednou čeština

27. dubna 2015 v 16:02 Hrátky s češtinou
Tentokrát si zkusím pohrát s písmenkem M. Inspiroval mě Slabikář, pamatujete? Máma má maso, Ema má mísu.

Moje maminka Miluška má modrou malovanou mističku. Mamka mističky miluje. Miluje medvídky, mušličky, makové moučníky, medové mléko, muškáty, mečíky, mandarinky, mango. Miluje malou Marušku. Maruška mění mateřinku, miluje malé mrňousky. Mají moře maňásků, míčků, malou motokáru, možná mají modrého medvěda. Maruška má mužného Milana, manžela Milušky. Mají mnoho milovaných maličkostí. Malují modré moře, mlsají maliny, mávají mrakům. Moji miláčkové!

Uf!

Zajímavá čeština

19. dubna 2015 v 16:00 Hrátky s češtinou
Možná, že se mému pokusu napsat článek na jediné písmenko zasmějete. Nečekám, že se budete popadat za břicho, ale třeba vás pobaví a vyloudí alespoň úsměv.

Pan Pavel Procházka přišel pro pihovatou Petru. Přišel po poledni, po pracovní poradě. Přinesl pugét pestrobarevných petrklíčů. Pozval Petru první pátek pod Petřín. Petra pozvání přijala.
Přijel první princ? Petřínský park, procházka, pusa? Přemýšlela, proč právě pihovatá Petra.
Počasí pátku přeje. Petra přijela podzemkou, pan Pavel právě přichází. Přijde první poblouznění? Počkáme!
Přešlo pět překrásných podzimů. Přišlo pět pihovatých potomků. Pavlína, Petr, Patrik, Prokop, poslední, pátá, přišla Pepina.

Musím .....

9. dubna 2015 v 16:53 Tak jde život
Přemýšlela jsem, co vlastně v životě musím. Taková třešnička na důchodovém věku je vlastně to, že těch "musů" není zase tolik, jak by se na první pohled zdálo. Přišla jsem vlastně pouze na několik. Musím jíst, pít, platit složenky a samozřejmě musím mít nějaký ten příjem, abych ty složenky mohla zaplatit. Potažmo také to jídlo a pití.
Všechno ostatní už rozděluji na měla bych, mohla bych a chtěla bych. Je velký rozdíl v tom, jestli musím umýt okna nebo mohla bych umýt okna, musím uvařit nebo mohla bych uvařit. Děti jsou už dávno dospělé, takže každodenní kolotoč, který se prostě s malými dětmi bez těch "musů" neobejde, už pominul.
Je pravda, že tak jednoduše to vždycky nešlo. Všechna ta "musím" jsem měla hodně zadřená pod kůží. Když se vám ale podaří alespoň některá přehodnotit na měla bych, mohla bych, budete se fakt cítit volněji. Zkuste a uvidíte!

Teď se omlouvám, protože fotky Barunky s kámoškou m u s í t e vidět (nebo měli byste) ?


 


Velikonoční počasí

5. dubna 2015 v 16:21 Tak jde život
Velikonoční svátky jsme chtěli s manželem trávit na chatě, ale vzhledem k předpovědi počasí jsme si to rozmysleli. Vítr, déšť, sníh, to mě fakt neláká. Byla to zřejmě chyba, předpověď tak úplně nevyšla. U nás bylo docela slušně, občas se objevilo i sluníčko.
Vzpomínám si na Velikonoce, když jsme jako děti chodily koledovat v tehdy "oblíbených" trenýrkách. Teplo, sluníčko, prostě nádhera. Opačné velikonoční svátky byly v roce 1977. Na fotkách je moje tehdy tříletá dcera s kamarádkou a s celkem slušně velikým sněhulákem.
Tak to ty letošní Velikonoce jsou ještě docela fajn.


Bezlepkový dort

3. dubna 2015 v 21:50 Vaření, smažení, pečení
I pro ty, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu, můžeme o velikonočních svátcích upéct dobrý dort. Tady je recept:

4 vejce
4 vanilkové pudinky v prášku (mohou být i čokoládové)
150 - 200 ml oleje
150 g cukru
1 prášek do pečiva

Z uvedených surovin vyšleháme těsto, které nalijeme do vymazané a vysypané dortové formy. Pečeme cca 35 minut. Na zkoušku zapíchneme do těsta špejli, pokud se na ní těsto nelepí, dort je upečený. Zdobíme šlehačkou a ovocem.
Těsto můžeme péct i v bábovkové formě.